Lubrikant pomáhajúci k otehotneniu (FAQ)

Často kladnej otázke na lubrikačnému gélu, keď sa snažíte otehotnieť

Páry, ktoré chcú splodiť dieťa, si často nie sú isté, ktorý lubrikant je možné používať s čistým svedomím, že nie je ohrozená šance na otehotnenie. Tu sú uvedené odpovede na niektoré otázky:

Lubrikant Ritex Kinderwunsch - odpovedi

Koľko gélu je správne množstvo?

Na túto otázku si musí každý používateľa (užívateľka) odpovedať sám (sama) podľa svojej individuálnej potreby: niekto možno potrebuje viac, iný menej lubrikantu. V rôznych medzinárodných štúdiách sa odhaduje, že väčšina párov použije na vyrovnanie nedostatočného zvlhčenie pošvy asi 3 ml lubrikantu.

Aplikátory lubrikačného gélu Ritex Kinderwunsch obsahujú 4 ml gélu, aby došlo k príjemnému zvlhčenie pošvy aj v prípade väčšej potreby lubrikantu. Predávkovanie lubrikačným gélom Ritex Kinderwunsch nemá žiadny negatívny vplyv na spermie alebo ich funkciu, vytvára len pocit "mimoriadne vlhkosti" pri pohlavnom styku.

Upozorňujeme, že aplikátory lubrikačného gélu Ritex Kinderwunsch sú určené len na jedno použitie, pretože sú pri použití kontaminované zárodky z prostredia miesta aplikácie. Zlikvidujte preto prosím ako aplikátor, tak aj zvyškové množstvo lubrikantu hneď po použití.

Kedy by sa mal lubrikačný gél Ritex Kinderwunsch použiť?

Lubrikačný gél Ritex Kinderwunsch je účinný ihneď po aplikácii. Účinok trvá dlhší čas a znižuje sa len do tej miery, nakoľko je prebytočná tekutina (ako aj prirodzený sekrét vagíny) v priebehu času pošvou vylučovaná. Lubrikačný gél sa z väčšiny vylúči spolu s prebytočným pošvovým sekrétom a spermiami po pohlavnom styku.

Prečo je pH tak dôležité?

Pre spermie sa optimálne pH pohybuje v neutrálnej až alkalickej oblasti (7,2 až 8,5). Avšak "normálne" vaginálne pH je veľmi kyslé (asi 4). Kyslé prostredie slúži ako prírodná ochrana proti kontaminácii pošvy zárodky, zároveň je ale pre spermie smrtiace. Počas plodných dní sa však vaginálne pH zvýši približne na 7, aby spermie na svojej ceste do vajcovodov mohli prežiť.

Väčšina komerčne dostupných lubrikantov majú pH prispôsobené neplodným dňom ženského cyklu. Tento fakt spôsobuje, že bežné lubrikanty sú pre použitie v prípade túžby po dieťati nevhodné. Ak nie ste istí, aký lubrikant je vhodný, ak si prajete splodiť dieťa, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.

Prečo môžu domáce prostriedky, ako je olivový olej, detské oleje a vazelíny mať negatívny vplyv na spermie?

Spermie sú od prírody prispôsobené k to, aby mohli v hlienu krčka maternice počas plodných dní po určitú dobu prežiť a dokázali sa tam pohybovať. Zmena tohto prostredia má na spermie zvyčajne negatívny vplyv:

  • V prípade, že sa viskozita (väzkosť) prostredie zmení, takže sa hlien stáva príliš riedkym alebo príliš hustým, potom pohyb spermií nie je efektívna: v prvom prípade spermie spotrebuje príliš veľa energie, pretože sa "vrtí", v druhom prípade spotrebuje tiež príliš veľa energie, pretože len sa môže pohybovať len s ťažkosťami.
  • Pokiaľ sa zmení hodnota pH prostredia, takže je príliš kyslé (napr. pri klasických intímnych lubrikantov) alebo príliš zásadité (napr. pri výrobkoch obsahujúcich mydlo), spermie sú neaktívne, alebo hynú.
  • Ak sa osmotický tlak okolia zvýši nad určitú hranicu, tiež v tomto prípade budú spermie neaktívne (tj. prestanú sa pohybovať), alebo zahynú. Hodnota okolité osmolalitu môže byť ovplyvnená rôznymi látkami.

Okrem toho existuje mnoho látok (najmä konzervačných látok), ktoré môžu byť pre spermie škodlivé. Dokonca aj sliny spermie do značnej miery poškodzujú a zdá sa, že to je spôsobené enzymatickými reakciami vo slinách.

V neposlednom rade je potrebné si uvedomiť, že existujú látky a kombinácie látok, ktoré majú na spermie účinok podobný hormónom. Niektoré látky boli podozrievané už dlhšiu dobu (napr. niektoré parabény), u niektorých látok bol tento účinok prekvapivý (napr. U látky nazývané bourgeonal, voňajúce po konvalinkách). Najmä posledný príklad ukazuje, že rozsah zmesou s náhodným pôsobením podobným hormónom je veľmi veľký. Pravdepodobne je dokonca natoľko široký, že nikdy nebude môcť byť preskúmaný v celom svojom rozsahu.

Pokiaľ si nie ste istí, či je vybraný lubrikant vhodný, ak túžite po dieťati, spýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.

Môže lubrikant zabrániť počatiu?

Áno aj nie. Bolo preukázané, že aj intímne lubrikanty môžu spermie poškodiť a môžu im zabrániť dostať sa do maternice. Často je to vzhľadom na príliš nízkej hodnote pH; niekedy však môžu aj škodlivé zložky obsiahnuté v géle alebo zlá osmolalita spôsobiť, že spermie zahynie pred dosiahnutím svojho cieľa. V poslednej dobe bolo preukázané, že existujú aj rôzne látky podobné hormónom, ktoré znižujú účinok látky detekujúci prítomnosť vajíčka, teda progesterónu, či dokonca spermiám znemožňujú vajíčko nájsť (znižujú pravdepodobnosť oplodnenia). Tieto látky môžu byť prítomné aj v lubrikantov. Stručne povedané: negatívny vplyv lubrikantov na spermie či na ich funkciu môže byť veľmi odlišný - od pomerne slabého až po veľmi silný.

Po takmer troch rokoch vývoja prichádza RITEX na trh s lubrikačným gélom Ritex Kinderwunsch, ktorý zachováva príhodné pH vaginálnej sliznice počas plodných dní a vytvára tak pre spermie prirodzené prostredie, v ktorom sa môžu pohybovať. Produkt bol preverený podľa zadania RITEX v "Centre reprodukčnej medicíny a andrológie" Univerzitné kliniky v nemeckom Münsteri (UKM).

UKM testoval Ritex Kinderwunsch vzhľadom na nasledujúce kritériá:

  • Vitalita spermií (percento živých spermií)
  • Pohyblivosť spermií
  • Morfológia spermií (vlastnosti spermií dané ich vzhľadom - zmeny morfológie spermií môžu viesť k tomu, že sa spermie môžu pohybovať iba obmedzene)
  • Stupeň fragmentácie DNA spermií (poškodenie genetického materiálu spermií)
  • Ovplyvnenie prirodzeného pôsobenia hormónov na spermie (najmä progesterónu)

Výsledok: lubrikačný gél Ritex Kinderwunsch vytvára optimálne podmienky pre otehotnenie.

Môže sa bežný lubrikant použiť ako antikoncepcia?

Nie. Aj keď prevažná väčšina bežných lubrikantov možnosť počatia viac či menej ovplyvňuje, nie je možné predpokladať, že majú antikoncepčný účinok, ak to výrobca vyložene nevyhlasuje.

Zvyšuje lubrikant pravdepodobnosť otehotnenia?

Existuje mnoho dôvodov, prečo k otehotneniu nedôjde tak skoro, ako by si človek želal : na jednej strane je štatistická pravdepodobnosť, ktorá hovorí, že to jednoducho niekedy trvá dlhšie. Na druhej strane sú vážne zdravotné problémy či problémy látkovej výmeny, ktoré možno prekonať len s pomocou odborníkov. Rovnako ako ostatné metódy a prístupy môže aj lubrikačný gél Ritex Kinderwunsch pozitívne prispieť k zvýšeniu pravdepodobnosti počatia len v obmedzenej miere.

Účelom lubrikačného gélu Ritex Kinderwunsch je kompenzovať problém nedostatku vaginálne sekrécie (zvlhčenie pošvy), ktoré môže vznikať na základe stresu, keď neprichádza vytúžené otehotnenia. Na jednej strane robí nedostatok vaginálny lubrikácia styk pre oboch partnerov nepríjemný a znižuje najmä u ženy pravdepodobnosť orgazmu. Aj keď nevyhnutne nie je dokázané prepojenie medzi ženským orgazmom a pravdepodobnosťou počatia, existuje mnoho indícií, že orgazmus je prospešný (napr. kontrakcie maternice, pri ktorých sa spermie "pumpujú" v smere vajíčkovodov a výron skutočného kokteilu pohlavných hormónov, ktoré zaplavia okolie spermií).

Predovšetkým ale je použitím lubrikačného gélu Ritex Kinderwunsch vyrovnaný nedostatok vaginálneho zvlhčenia, a tým je zabránené poranenie citlivé pošvovej sliznice pri pohlavnom styku. Takto je možné predísť následné infekcii, ktorá by mohla viesť ku komplikáciám až k potratu v prípade úspešného počatia.

Ako dlho je nutné lubrikačný gél Ritex Kinderwunsch používať, než dôjde k otehotneniu?

Bohužiaľ, na túto otázku nemožno všeobecne odpovedať, pretože to závisí na konkrétnych okolností prípadu. Avšak, lubrikačný gél Ritex Kinderwunsch možno použiť v ľubovoľnom množstve i frekvenciu.

Má lubrikačný gél Ritex Kinderwunsch vedľajšie účinky, a ak áno, aké?

Pri správnom použití nie sú u lubrikačného gélu Ritex Kinderwunsch známe žiadne nežiaduce vedľajšie účinky.

Máte ak akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom formulára.