Slovníček pojmov

Dôležité pojmy týkajúce sa lubrikačného gélu Ritex Kinderwunsch

Akrozomální reakcia - aby sa spermie dostala do vajíčka, musí najprv prekonať ochrannú vaječnú membránu. Za týmto účelom spermie uvoľňuje tráviace enzýmy - tento proces sa nazýva akrozomální reakce.1 Akrozomální reakciu spúšťajú ako proteíny vaječných membrán, tak hormón progesterónom, ktorý je vylučovaný bunkami obklopujúcimi vajíčko. Vzhľadom k tomu, spermie môžu akrozomální reakciu vykonať iba raz, je pre oplodnenie veľmi dôležité, aby bola spustená až v blízkosti vajíčka.

Cervikální hlien - nachádza sa v krčku maternice a slúži v priebehu neplodných dní ako uzáver maternice proti nežiaducim zárodkom, ale aj ďalším cudzím organizmom, ako sú napr. spermie. Počas plodných dní však hlien krčka maternice výrazne mení svoju konzistenciu a stáva sa pre spermie priepustným. Preto je možné z viskozity hlienu krčka maternice usudzovať, či je žena v plodnej fáze cyklu: ak môžete z cervikálneho hlienu medzi prstami ťahať 6 - 15 cm dlhé "nitky", je žena v plodných dňoch.

Hyperaktivace - tu je myslená hyperaktivace spermií. Pohyb spermií závisí IU na koncentráciu hormónu progesterónu. Čím vyššia je koncentrácia, tým rýchlejšie a priamejšie sa spermie pohybuje. Od určitej koncentrácie je spermie hyperaktívny (takže sa pohybuje vpred maximálnou rýchlosťou) a je spustená akrozomová reakcia. Ako hyperaktivace, tak akrozomální reakcie sú nevyhnutné pre oplodnenie vajíčka.

Chemotaxie -  chemotaxiou sa nazýva navigácia buniek alebo organizmov podľa chemických značiek známych ako atraktanty. Hormón progesterón, ktorý je vylučovaný bunkami obklopujúcimi vajíčko, pravdepodobne slúži ako atraktant pre spermie. Existujú dôkazy o tom, že muži, ktorých spermie na progesterón nereaguje, sú neplodní. Spermie však reagujú nielen na progesterón, ale aj na iné, sčasti cudzorodé látky a ich zmesi. Je známe, že (náhodne) hormonálne aktívne chemikálie z každodenného života môžu negatívne ovplyvniť pôsobenia prírodných atraktantov a chemických "poslov" na spermie.4

Integrita DNA dôležitou podmienkou splodenie zdravého dieťaťa je neporušenosť genetickej informácie spermie a vajíčka, ktorá sa tiež nazýva "integrita DNA." V našom prípade je myslená najmä integrita DNA spermií, pretože tie môžu prísť do styku so zvonku zavedenými (externými) lubrikanty. Oplodnenie schopné či oplodnené vajíčko sa pohybuje iba v maternici, a preto u neho ku kontaktu s externými lubrikanty nedochádza.

Štúdium integrity DNA je dôležité, pretože funkčnosť spermií nesúvisí s integritou genetickej informácie. Je teda možné, že zdanlivo normálny spermia nesie poškodenú genetickú informáciu, a preto je k splodeniu zdravého dieťaťa nevhodná.7

In vitro - Imitácia a štúdium organických procesov v laboratórnych podmienkach sa nazýva "in vitro" (naopak, keď sa odkazuje na štúdium procesov v živých organizmoch, používa sa termín "in vivo""). In vitro štúdie sa obvykle uskutočňujú preto, aby bolo možné skúmať jednotlivé procesy čo najviac cielene, čo často v zložitých podmienkach in vivo nie je možné.

Konzervanty - Konzervačné látky sa používajú na zabíjanie patogénov, ako sú vírusy, baktérie, huby, atď. Aj u mnohých lubrikantov je nutné používať konzervačných látok, aby sa v krátkom čase neskazili. Problém u mnohých konzervačných látok je, že môžu mať škodlivý vplyv na spermie, a obmedzovať tak rýchlosť ich pohybu alebo ich životnosť.

Látky podobné hormónom - látky podobné hormónom, resp. chemikálie s účinkom hormónov napodobňujú prirodzené pôsobenie hormónov alebo obmedzujú ich funkciu. Štúdie ukazujú, že asi 30% tých najbežnejších látok podobných hormónom (napr. Niektoré parabény a ftaláty) môže narušovať funkciu spermií. Preto sa predpokladá, že všeobecne pozorovaný pokles plodnosti v priemyselných krajinách je tiež následkom rozšíreného používania látok podobných hormónom.4

 

Lubrikácia - viď vaginálne lubrikácie

Morfológia - Jedná sa o vonkajší vzhľad spermií, tvar hlavičky, bičíka atď. Zmeny morfológie môžu viesť k tomu, že sa spermie budú pohybovať obmedzene.

Neplodné dni - Každá žena môže počas cyklu otehotnieť iba počas plodných dní. Všetky ostatné dni cyklu sú preto označované ako neplodné dni.

Oplodnenie - k oplodneniu dochádza vtedy, keď zdravá spermie narazí na zdravé vajíčko a prenikne skrz jeho vaječnú membránu. K tomu je potrebná ako akrozomální reakcie, tak hyperaktivace spermií. Chromozómy spermií a vajíčka sa zlúčia do novej sady chromozómov a tým je oplodnenie vajíčka dokončené. U oplodneného vajíčka (nazývaného tiež zygota) približne 24 hodín po tejto udalosti začína bunkové delenie.

Orgazmus - orgazmov je nazývané vyvrcholenie pri pohlavnom styku a u mužov obvykle vedie k ejakulácii. U žien orgazmus produkuje celý rad reakcií, ako napr. Maternicové kontrakcie a distribúciu rôznych pohlavných hormónov. Hoci ženský orgazmus, na rozdiel od mužskej ejakulácie, pre počatie nie je nutný, predpokladá sa, že pravdepodobnosť počatia sa ním zvyšuje.

Osmolalita - osmolalita a osmotický tlak v našom prípade uvádza, či bunka okolité kvapaliny vstrebáva alebo ich vylučuje. Pre spermie je táto hodnota obzvlášť dôležité, lebo ako príliš vysoká, tak príliš nízka osmolalita znamená, že spermie sú neaktívne alebo dokonca hynú. 2

pH hodnota - pH označuje, či je prostredie kyslé, neutrálne alebo zásadité. Štúdie ukázali, že spermie vykazujú najväčšiu aktivitu v rozmedzí pH od 7,2 do 8,5.5 Vaginálne pH je zvyčajne asi 4, čo je pre spermie príliš kyslé. Avšak, počas plodných dní sa vaginálne pH zvýši asi na 7, takže sa prostredie stane vhodným pre spermie.

Plodné dni - v každý cykle má žena 6 dní, počas ktorých je plodná: 4 dni pred ovuláciou (pretože spermie sú schopné cca 4 dni prežiť vo vaginálnom trakte), v deň samotnej ovulácie a deň po ovulácii (vajíčko putuje vajcovodom približne 24 hodín a na ceste môže byť dostižení spermií). Najvyššia pravdepodobnosť oplodnenia je v deň ovulácie.

Životnost spermií

Plodnosť - obdobie plodnosti nastáva u mužov i žien v puberte. Kým muž si plodnosť zachováva aj v starobe, plodnosť ženy je obmedzené, trvá len do menopauzy (okolo 50 roku veku). Štatisticky je plodnosť ženy najvyšší medzi 20 a 25 rokmi. Od 30 rokov veku plodnosť ženy rapídne klesá. Ako všeobecné pravidlo platí, že žena je v 35 rokoch len z polovice tak plodná ako vo 25 rokoch a žena v 40 rokoch je len z polovice tak plodná ako vo 35 rokoch. 6 Pôsobením rôznych faktorov sa však plodnosť môže ako u mužov, tak u žien výrazne líšiť od priemeru.

Pohyblivosť - Pohyblivosť sa vzťahuje na schopnosť napr. Spermií pohybovať sa na vlastnú päsť. O progresívne pohyblivosti potom hovoríme, keď sa spermie pohybujú zámerne v jednom smere.

Spermie - Spermie je nositeľkou mužskej genetickej informácie potrebné pre počatie dieťaťa. Spermie je približne 0,06 mm veľké, podstatne menší ako vajíčko. Skladá sa z hlavičky, prostrednej časti a bičíka. Od puberty do veku sú spermie produkované kanáliky semenníkov. Muž môže vyprodukovať až 100 miliónov spermií denne, to je viac ako 1100 spermií za sekundu.

Spermiogram (analýza ejakulátu) - Podľa všeobecných zásad WHO z roku 2010 sú pre analýzu spermií nasledujúce východiskové parametre považované za "normálne":

  • objem ejakulátu 1,4-1,7 ml
  • počet spermií vyšší ako 39 miliónov
  • progresívna pohyblivosť aspoň 32% spermií
  • normálna morfológia na 3,0-4,0% spermií
  • životaschopné spermie s podielom najmenej 50%

Avšak, nedávne štúdie ukazujú, že priemerný spermiogram je v priemyselných krajinách dnes pravdepodobne pod týmito úrovňami.

Vaginálna lubrikácia - alebo tiež vlhkosť pošvy. Vaginálne lubrikácia uľahčuje prienik penisu pri pohlavnom styku. Miera vlhkosti závisí na mnohých faktoroch, ako sexuálne vzrušenie, výživa, pohoda a stres a hormonálna hladina. Nedostatočné zvlhčenie môže spôsobiť, že sex je pre oboch partnerov menej príjemný a tým sa zníži pravdepodobnosť orgazmu. Okrem toho narastá u ženy riziko poranenia vaginálnej sliznice a tým aj riziko infekcie vo vaginálnej oblasti.8

Vaječná bunka - vajíčko je nositeľom ženskej genetickej informácie potrebné pre počatie dieťaťa. So svojou veľkosťou od 0,11 do 0,14 mm je sotva viditeľné voľným okom. Ešte nezrelá vajíčka sú už pri narodení založená vo vaječníkoch. V období pohlavnej zrelosti vyprodukuje zdravá žena za jeden cyklus niekoľko vajíčok schopných oplodnenia, avšak zvyčajne sa nakoniec uvoľní iba jedno vajíčka (proces ovulácie).

Viskozita - čím vyššia je viskozita kvapaliny, tým viac je väzká. Spermie sa môžu najľahšie pohybovať vo viskozite hlienu krčka maternice počas plodných dní.3 Pokiaľ je viskozita vyššia, spermie to brzdí a spotrebujú potom viac energie na pohyb. V prípade, že je viskozita nižšia, začínajú sa spermie príliš "vrtieť", takže tiež spotrebujú viac energie, než je obvyklé.

Vitalita - udáva počet a podiel živých spermií.

Odkazovaná literatura

  1. Konservierungsstoffe, Pestizide, UV-Blocker und Co.: Wie Alltagschemikalien die Spermienfunktion beeinträchtigen, C. Schiffer, A. Müller, T. Stünker, Jahresbericht 2014 Forschungszentrum CAESAR
  2. Role of seminal osmolarity in the regulation of human sperm motility, M. Rossato et al., international journal of andrology, 25:230–235 (2002)
  3. Spermatozoa scattering by a microchannel feature: an elastohydrodynamic model, T.D. Montenegro-Johnson et al., royal society open science
  4. Aktenzeichen XY gelöst: Die Progesteronwirkung auf menschliche Spermien, T. Strünker et al., Jahresbericht 2010 Forschungszentrum CAESAR
  5. Effect of vaginal lubricants on sperm motility and chromatin integrity: a prospective comparative study, A. Argwal et al., fertility and sterility Vol 89 2008
  6. Problematik und Wahrscheinlichkeit einer Schwangerschaft, J.-C. Spira, Gynäkologie 2008
  7. Human sperm DNA integrity in normal and abnormal semen samples and its correlation with sperm characteristics, A.C. Varghese, Blackwell Verlag GmbH 2009
  8. To Lube or Not to Lube: Experiences and Perceptions of Lubricant Use in Women With and Without Dyspareunia, S. Boyer and C.F. Pukall, journal of sexual medicine 2011